• Food İstanbul Gıda ve İçecek Ürünleri, Depolama, Soğutma, Taşıma ve Market Ekipmanları Fuarı
  • 5-8 Eylül 2018
Kalan Süre

Haberler

CNR Food İstanbul Fuarı, küresel buluşma noktası olacak.

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete;

Sektörümüzün 2015-2016 yılı verilerini karşılaştırdığımızda 2016 yılında büyük sıkıntıları aşan ülkemizin hububat sektörü ihracatında yüzde 3’lük bir artış söz konusu. Siyasal istikrar ve dış ilişkilerdeki düzelmeler ile bu artışın 2017 yılında daha da artarak devam edeceğini düşünüyorum. Geçen yıl toplam 6,1 milyar dolar olan ihracatımız bu yıl 6,3 milyar seviyesine ulaştı. 2017 yılında ise 7 milyar doları yakalayabileceğimizi düşünüyorum.

Ülkeler arasında var olan ticaretin gelişmesi için en belirleyici unsurlardan biri siyasi ilişkilerde yakalanan başarılı çizgidir. Bu çerçevede, ülkeler arasında ilişkiler ne denli dostane ve işbirliğine açık olursa mevcut ticaret hacmi de o derece gelişecektir. Aynı zamanda ihracatçımızın önünün açılabilmesi adına ülke içerisindeki dinamiklerimizin daha hızlı çalışması ve ihracatçımızın bürokrasiye takılmaması gerekmektedir.

İhracatçımızın en büyük sorunlarından biri ülke içerisindeki bürokratik engellerin aşılması ve hammadde temininin daha rahat yapılabilmesidir. Kendi içimizde bu dinamikleri rahat aşarsak ve ülke olarak kendi içimizdeki temelleri sağlama alırsak ihracatımızda da bir o kadar güçlü oluruz. Biz ihracatçılar olarak ihracatımızı geliştirebilmek ve ülkemize döviz kazandırıcı hizmetimizi sürdürebilmek adına sektör olarak yaşadığımız sorunların dinlenmesi ve kalıcı çözümlere kavuşturulmasını arzu ediyoruz.

Özellikle son 10 yılda önemli bir başarı grafiği sergileyen Türk gıda ve içecek sanayi gayrisafi milli hasıla içerisinde 300 milyar TL’ye yaklaşan payı 40 bine ulaşan işletmesi ve 400 bini aşan çalışanıyla ülkenin en dinamik ve üretken sektörlerinden biri konumunda yer alıyor.

Biz bu dinamizmi daha da güçlendirebilmek ve ülkemizin ekonomisine daha fazla katkı sağlayabilmek için küresel ölçekli bir fuar düzenleme kararı aldık. CNR Food İstanbul fuarını İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Şekerli Mamuller Tanıtım Grubu ve CNR Holding’in birlikteliğiyle 20-23 Eylül 2017 tarihleri arasında İstanbul CNR Expo’da düzenleyeceğiz. CNR Food İstanbul Fuarı’nın küresel bir buluşma noktası olmasını amaçlıyoruz.

Fuarda 60 bin metrekare alanda 1000’in üzerinde markanın katılımıyla 35 bin profesyoneli ağırlamayı hedefliyoruz. Fuar sayesinde özellikle Avrupa, ABD, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Balkan Bölgelerinden gelecek olan iş insanlarıyla iletişim ve yeni iş bağlantıları gerçekleştirilecek. Dünyada bacasız sanayilerden bir tanesi de fuar sektörüdür. İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği olarak 5-6 ülkeye milli katılım organizasyonları gerçekleştiriyoruz.

Fuarların ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Fuarlara gelen iş insanları gittikleri ülkeye ekonomik ve turizm açısından katkı sağlıyor. Son yıllarda Avrupa’nın 3. dünya ve Müslüman ülkelere uygulamış olduğu vize politikalarından dolayı Avrupa’daki birçok fuar kan kaybediyor. Uzun yıllardır fuar konusunun üzerinde çalışıyoruz. Yıllardır ülkemizde başarılı bir gıda fuarının yapılması arzumuzu bu fuarla hayata geçirmekten mutluluk duyuyoruz.

Sağlıklı ve GDO’suz üretim imajına sahip olan ülkemizin çokça iyi fuarları hak ettiğini düşünüyorum. Fuar Türkiye’nin imajı için de büyük önem taşıyor. Fuar kapsamında birçok ülkeden 500’e yakın ithalatçıyı ülkemize getirmeyi planlıyoruz. Yurtdışında gerçekleştirdiğimiz etkinliklerde yabancı şirketlere özel davetler gerçekleştireceğiz. Fuarımızın reklamını gittiğimiz tüm ülkelerde yapacağız. CNR Food İstanbul’u Dubai, Moskova’da gerçekleştirilen fuar örnekleri gibi uluslararası bir fuar haline getirmeyi hedefliyoruz. Türkiye coğrafi konumu itibariyle birçok ülkeye lojistik üs görevini yapabilecek konumda. İthalatçıları ülkemizde misafir ederek Türk iş adamlarıyla tüm gıda sektörünü buluşturmak istiyoruz. Fuara katılan her firmaya bir tane ithalatçı firmalarını davet etme fırsatını sunmayı da planlıyoruz.