• Food İstanbul Gıda ve İçecek Ürünleri, Depolama, Soğutma, Taşıma ve Market Ekipmanları Fuarı
  • 5-8 Eylül 2018
Kalan Süre

Haberler

Gıda kralları dev buluşmaya geliyor

Türkiye’nin en büyük ticaret platformu CNR Expo’da kapılarını açıyor!
 

CNR FOOD İSTANBUL, EV DIŞI TÜKETİM ÜRÜNLERİ ve TEDARİKÇİLERİ BULUŞMASI ile CNR AMBALAJ İSTANBUL’un Türkiye’de ilk kez eş zamanlı olarak düzenlenmesi, katılımcı firmaların yanı sıra ülke ekonomisine de önemli katkılar sağlayacak. 20-23 Eylül tarihleri arasında CNR Expo Yeşilköy’de hayata geçecek olan organizasyonda gıda, ev dışı tüketim ve ambalaj sektörlerine dair her şeyi bulmak mümkün olacak.
 

Gıda, ev dışı tüketim ve ambalaj sektörleri, benzer fuar organizasyonlarından farklı olarak sektörün tümünü ilk kez aynı tarihte, aynı çatı altında topluyor.  Bu sayede Türk gıda, ev dışı tüketim ve ambalaj sektörleri, dünyanın ulaşım imkanı en kolay fuar alanlarından CNR Expo Yeşilköy’de, Türkiye’de başka örneği olmayan bir ticari platforma sahip oluyor.

Dünya gıda krallarının Türkiye’nin en önemli markaları ile buluşacağı dev organizasyon, CNR Holding kuruluşlarından İstanbul Fuarcılık tarafından İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği öncülüğünde, Ev Dışı Tüketim Tedarikçileri Derneği (ETÜDER), MÜSİAD ve KOSGEB’in destekleriyle düzenleniyor.

Bu büyük buluşmada, gıda, ambalaj, ev dışı tüketim ürünleri ve tedarikçileri sektörünün önde gelen markaları 4 gün boyunca en yeni ürünlerini sergileyecekler. Yeni iş ortaklıklarına zemin oluşturacak olan bu platformda, yeme içme ve satın alma müdürleri, mutfak şefleri, işletme sahipleri ve üst düzey yöneticiler, işletmeleri için en uygun ürün ve hizmetleri yakından tanıma imkanı bulacaklar.

Toplam 80 bin metrekarelik bir alanda gerçekleştirilecek olan üç sektörün tek platformunu 65 bin profesyonelin ziyaret etmesi bekleniyor. Organizasyonda gıda, içecek ve pastacılık, kuru gıdalar, hazır gıdalar, şekerli ürünler ve çerezler; yaş sebze ve meyveler, taze gıdalar, dondurulmuş ürünler, taze ve donuk et ürünleri oluşturuyor. Bunların yanı sıra soğuk ve sıcak içecekler; aşçılık malzemeleri ve ekipmanları, pişirme yardımcıları, profesyonel mutfak ekipmanları, tamamlayıcı gıda dışı ürünler, temizlik, hijyen, masa üstü malzemeleri, tek kullanımlık ürünler, iş kıyafetleri, otel-restoran tekstil ürünleri, otel buklet malzemeleri, kırtasiye ürünleri ve bilgisayar yazılım ve otomasyon teknolojilerinin yanı sıra her türlü ambalaj çözümleri de bu özel organizasyonda yer alacak.
 

Sektörün en büyük alım heyeti organizasyonu düzenlenecek

CNR FOOD İSTANBUL, EV DIŞI TÜKETİM ÜRÜNLERİ ve TEDARİKÇİLERİ BULUŞMASI ile CNR AMBALAJ İSTANBUL’da, Ekonomi Bakanlığı’nın ve İİB’nin Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (URGE) Projesi desteğiyle Türkiye’nin en kapsamlı alım heyetleri organizasyonlarından birine ev sahipliği yapılacak. “Uluslararası Alım Heyetleri Programı” kapsamında başta ABD, Almanya, İngiltere, Fransa, Kanada, Rusya, Polonya, Ukrayna, Yunanistan, Bosna Hersek, Karadağ, Güney Kore, Çin, Tayvan, Singapur, Meksika, Brezilya, Kolombiya, Cezayir, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Ürdün, Azerbaycan, Katar, Bahreyn, Mısır, Filistin, Malezya, Hindistan, Tacikistan, Kazakistan, Afganistan, Nijerya, Panama, Dominik Cumhuriyeti, Etiyopya, Kosta Rika, Kenya, Nepal, Peru, Lübnan ve Tunus olmak üzere, 45 farklı ülkeden alıcı firmalar katılımcılarla bir araya gelecek.

Fuarın ilk günü gerçekleşecek olan B2B eşleştirme programı sayesinde ürün gruplarına göre kategorize edilen katılımcılar özel bir alan içerisinde uluslararası alım heyetleri ile ikili görüşme imkanına sahip olacaklar. Özel olarak ağırlanan uluslararası alım heyetlerinin yanı sıra, fuara 84 ülkeden gelecek ziyaretçiler Türk gıda firmalarına ihracatlarını artırma imkanı sağlayacak.

Gıda kralları CNR FOOD İSTANBUL’a gelecek

CNR Holding’in profesyonel ekibi, CNR Food İstanbul’un dünyanın en büyük gıda fuarlarına rakip olması için daha önce hiç gidilmemiş pazarlara ulaşarak uluslararası alıcılarla katılımcı firmalar arasında sektörün en büyük B2B eşleştirme programını organize edecek.

Sugar King (Şeker Kral) olarak bilinen Raul Rojas’ın oğlu Ricardo Renzo Rojas da CNR Food İstanbul’da ağırlanacağı önemli isimler arasında yer alıyor.  Güney Amerika kapılarını Türk gıda sektörüne ilk kez açan, Peru şeker piyasasının önemli firması olan Wayki en Golosinas SAC, Türk şeker üreticileri ile ikili iş görüşmelerinde bir araya gelecek.

Hindistan’da, uluslararası markaların distribütörü olan SHS firması da fuara katılacak. Türk ürünlerinin Hindistan distribütörü olmaya aday SHS firması fuarda özellikle şekerli ürün mamulleri ile ilgilenecek.

Orta Doğu’da 16 bin zincir mağazası bulunan Suudi Arabistan’daki Carrefour mağazalarının tedariğini sağlayan Balsharaf Group ve Unilever, Ferrero, Ülker, Doğuş, Beypiliç gibi firmaların ürünlerinin 5 bin noktaya dağıtımını sağlayan Tajero LLC gibi dünyanın en önemli gıda alıcılarının alım yapmaya geldiği CNR Food İstanbul dünyanın en önemli gıda fuarlarına rakip olacak.

Gıda toptancıları, zincir marketler, tekil ve zincir otel, restoran, cafe, yemek ve catering şirketleri gibi kurumların işletme sahipleri tarafından yoğun ilgi görecek olan fuar, sektörün öncüsü 1.500 markanın katılımı ile 80 bin metrekare alanda gerçekleştirilecek. CNR Food İstanbul 65 bin yerli ve yabancı ziyaretçi ağırlayacak.

Yurt içi alım heyetleri iç pazarı hareketlendirecek

Ankara, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, İzmir ve Kocaeli başta olmak üzere Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden özel olarak getirilip ağırlanacak heyetler sayesinde iç pazardaki ticaretin artırılması da hedefleniyor.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, Aydın Ticaret ve Sanayi Odası, Tire Lokantacılar Odası, Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası, Kocaeli Ticaret Odası, Salihli Ticaret ve Sanayi Odası, Gimat (Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Ankara Toptancılar Derneği) gibi, Türkiye’nin en önemli dernek ve odaları da bu büyük buluşmanın yurt içi alım heyetleri arasında bulunuyor.
 

Ev dışı tüketim ürünleri ve tedarikçileri sektörünün pazar payı büyüyecek

GIDA ve AMBALAJ fuarı ile eş zamanlı olarak organize edilen ev dışı tüketim ürünleri ve tedarikçileri buluşması, diğer organizasyonlardan farklı olarak yalnızca sektör profesyonellerini ağırlıyor. Bu büyük buluşmada, ev dışı tüketim ürünleri ve tedarikçileri sektörünün önde gelen markaları 4 gün boyunca en yeni ürünlerini sergileyecekler. Yeni iş ortaklıklarına zemin oluşturacak olan bu platformda, otel ve restoranların yeme içme vesatın alma müdürleri, mutfak şefleri, işletme sahipleri ve üst düzey yöneticiler, işletmeleri için en uygun ürün ve hizmetleri yakından tanıma imkanı bulacaklar. Profesyonel ziyaretçi kitlesi ile birebir görüşmeler yapacak olan katılımcı firmalar, 2017 hedeflerine EDT özel bölümünde ulaşacaklar.
 

Ev Dışı Tüketim Ürünleri ve Tedarikçileri Buluşmasının katılımcı profilini ise gıda, içecek ve pastacılık, kuru gıdalar, hazır gıdalar, şekerli ürünler ve çerezler; yaş sebze ve meyveler, taze gıdalar, dondurulmuş ürünler, taze ve donuk et ürünleri oluşturuyor. Bunların yanı sıra soğuk ve sıcak içecekler; aşçılık malzemeleri ve ekipmanları, pişirme yardımcıları, profesyonel mutfak ekipmanları, tamamlayıcı gıda dışı ürünler, temizlik, hijyen, masa üstü malzemeleri, tek kullanımlık ürünler, iş kıyafetleri, otel-restoran tekstil ürünleri, otel buklet malzemeleri, kırtasiye ürünleri ve bilgisayar yazılım ve otomasyon teknolojileri gibi ürünler de bu özel alanda yerini alacak.

Gastronomi ve mutfak kültürü alanlarını, Türkiye’de daha ileriye taşıyacak Ev Dışı Tüketim Ürünleri ve Tedarikçileri Buluşması, birbirinden renkli yarışmalara da sahne olacak. Organizasyon kapsamında düzenlenecek yarışmalarda Türkiye’nin seçkin otel, restoran ve pastanelerinin mutfak ekipleri ve üniversiteli şef adayları hünerlerini yarıştıracak.
 

Türk ambalaj sektörü CNR Expo ile daha güçlü

Günümüzde ambalaj, gıda ve ev dışı tüketim sektörü birbirinden ayrı düşünülmeyecek bir yapı kazandı. Gıda güvenliğinden pazarlamaya, markalaşmadan ihracata geniş bir yelpazede birbirini besleyen ve ileriye götüren sektörlerin tümünün aynı çatı altında birleşmesi katılımcıların olduğu kadar CNR Expo Yeşilköy fuar merkezinin profesyonel ziyaretçileri açısından da oldukça fazla sirkülasyon yaratacak.

CNR Holding kuruluşlarından İstanbul Fuarcılık tarafından düzenlenen, yerli ve yabancı çok sayıda ziyaretçiyi ağırlayacak olan CNR AMBALAJ İSTANBUL Fuarı, ambalaj sektörünün temsilcilerini CNR Expo Yeşilköy’de buluşturacak. 
 

Birbirinden renkli yarışmalar ve sempozyumlar fuara damga vuracak

Gastronomi ve mutfak kültürü alanlarını, Türkiye’de daha ileriye taşıyacak, birbirinden renkli yarışmalar da fuar kapsamında düzenlenecek. 21 Eylül’de gerçekleşecek olan Local Chef yarışması Türk menşeli ürünler kullanılarak düzenlenecek. Jüri Başkanlığını Vedat Başaran’ın yapacağı Local Chef Yarışmasında her grup başlangıç, ana yemek ve tatlı olarak üç yemek hazırlayacak. Gruplar ayrıca sofra düzeni, menü ve şerbetlerden de puan alacak. Yarışmanın kazanlarını birbirinden değerli jüri üyeleri belirleyecek.

22 Eylül’de ise en tatlı yarışma düzenlenecek. Fastacılık, çikolata, heykel ve unlu mamuller sektörlerinin gelişimine katkıda bulunmayı, dünyadaki trendleri yakalamak için şeflerin ufkunu açmayı ve yaratıcılıklarını geliştirmeyi amaçlayan ‘Pastry of İstanbul’ Yarışmasına katılacak takımlar pasta, pralin çikolata, heykel ve unlu mamuller alanlarında değerlendirilecek.

Gastronomi alanında eğitim gören genç şef adaylarının 23 Eylül’de kendilerini göstermeleri amacıyla düzenlenen, lokal ürünlerin kullanılacağı, aynı zamanda şeflerin yaratıcılıklarını ve yeteneklerini geliştirmeleri için büyük bir şans olan Chef Of Future yarışmasında, her grup başlangıç, ana yemek ve tatlı olmak üzere üç yemek hazırlayacak.
 

Fuar sırasında gerçekleşecek seminerlerde gıda, ambalaj ve ev dışı tüketim sektörleriyle ilgili inovasyon, tasarım, üretim aşamaları, sağlık konularında çarpıcı noktalar masaya yatırılacak. “International Cooking Show” etkinliği kapsamında ABD, Peru, Hindistan ve Belçika’dan gelecek şefler, fuar süresince lezzet hünerlerini sergileyecekler. Florian Belgard “Candy Man” fuar sırasında yapacağı şovda 140 derecede kaynatılmış  şekere çeşitli renkler katarak  şekil vermek suretiyle farklı figürlerde lolipoplar yaparak ziyaretçilerin ilgi odağı olacak.
 

Kaynak: Habertürk