• Gıda ve İçecek Ürünleri, Gıda İşleme Teknolojileri Fuarı
  • 1-4 Eylül 2021
Kalan Süre

Haberler

Kars’tan Miami’ye, Miami’den CNR’ye

Etin Profesörü CNR Food İstanbul’a Geliyor

Gıdanın dünyasını CNR Expo İstanbul Fuar Merkezi’nde, 25 Kasım’da buluşturacak olan CNR Food İstanbul, Türk gıda sanayinin en büyük organizasyonu olarak düzenlenecek. Sektörün global ticaretinin gelişmesine büyük katkılar sağlayacak olan fuar, aralarında dünyaca ünlü Şef Sidar Budak’ın da olduğu birbirinden renkli etkinliklere de ev sahipliği yapacak. 

 

Karslı bir ailenin ortanca çocuğu olarak dünyaya gelen Sidar Budak, Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünden mezun olmasına rağmen mesleğini hiç yapmadı. Çocuk yaştan beri baba mesleği olan hayvancılığa ilgi duyan Budak, daha 17 yaşında babasının büyükbaş besi çiftliğinin yöneticiliğini üstlendi.

 

Yirmi yaşına geldiğinde hayvan anatomisini en ince ayrıntısına kadar incelemiş olan Sidar Budak, tarım ve hayvancılık alanında kendini iyice geliştirdi. Öyle ki bu uğurda, birçok ülkede büyükbaş ırklarını yakından tanıyabilmek için çobanlık bile yaptı. Tıpkı Arjantin’in angus ırkını tanıma çabalarında olduğu gibi.

 

Şu sıralar dünyanın en önemli şeflerinden biri olarak gösterilen Sidar Budak, Arjantin’in ardından rotasını Miami’ye çevirdi ve Culinary Institute’de mutfak eğitimleri aldı. Şef Budak bu sayede ABD’nin en ünlü et restoranlarında pişirme teknikleri üzerine çok değerli deneyimler edindi.  

 

 

Hayvancılık ve tarım üzerine edindiği tecrübesini ileri seviye mutfak eğitimleri ile harmanlayan Şef Sidar Budak, Türkiye’deki ilk restoranını 2010 yılında Suadiye’de açtı. Bu gün, çok sayıda ülkede restoranları olan Sidar Budak’ın Kars ve Gebze’de çiftlikleri bulunuyor.